Srí Lanka 2011 očami účastníkov, časť prvá

Majo Majo Eliáš

S jemným časovým odstupom Vám prinesiem svoj pohľad na fotoexpedíciu "Srí Lanka 2011". Niečo takéto som absolvoval po prvý krát v živote (návšteva pre našinca exotickej krajiny, fotenie wildlife, návšteva krajiny, kde nedávno skončila vojna...) ako fotograf sa prevažne zameriavam na fotografovanie ľudí, ale lákajú ma nové veci, tak som skúsil niečo takéto, a neľutujem!!! Srí Lanka je veľmi zaujímavá krajina, kde môžete vidieť nádherné pláže, teplý oceán, tropické pralesy, hory a veľa ďalšieho.

Srí Lančania sú veĺmi priateľskí ľudia, ktorí mi prídu nesilene šťastní a veľmi skromní. Všetci ma zdravili zamávali, a nemali problém s tým, že ich fotím dokonca veľmi ochotne pózovali. Veľmi príjemná zmena oproti európskym pomerom naviac, keď si človek uvedomí čo všetko tí ľudia prežili (vojna, tsunami) a v akých podmienkach navyše žijú.

Poďme ale k hlavnej téme expedície, čo bol wildlife. Fauna Srí Lanky je skutočne rozmanitá, a zvieratá nie sú také vyplašené ako u nás (operenci sa dajú fotiť aj kompaktom:)) a zvieratá tu nájdete na každom kroku. Určite je to aj vďaka ich náboženstvu - budhizmu, ktoré prísne zakazuje bezhlavé zabíjanie živých tvorov. Dajú sa tu vidieť, plazy - varany, hady jašterice, krokodíly, nespočetné množstvo vtákov, dokonca aj divé sliepky Laughing,  šelmy, leopardy, medvede, no tie nestretnete na každom kroku, byvoly, slony .... veď koniec koncov pozrite si fotky... Ak neviete až tak dobre fotiť, nemusíte sa báť, Juro je veľmi ochotný poradí naučí vysvetlí, len sa netreba báť pýtať :)

K organizácii, nemôžem vytknúť nič, nikomu sa nič nestalo, všetko klaplo tak ako malo, nikto nič nestratil, snáď ani nezabudol. Juro to má vyriešené presne, a aj ak by niečo zahaprovalo, bol tam Duminda, (šofér) na ktorého sa dalo vo všetkom spoľahnúť.

Na čo dodať na záver, veľmi poučná skúsenosť, určite doporučujem, nie je sa čoho báť, komárov je tam menej ako v Bratislave, ak sa stratíte, tak miestny sa o vás postarajú, keď sú tam dažde. tak len v noci,  poprípade sú veľmi teplé, takže neprekážajú.

V Liptovskom Mikuláši, 13.XII,2011

Majo Eliáš

 

majo1   majo3 majo2

   


© Juraj Macko 2011 Všetky texty a médiá uverejnené na tejto stránke sú výlučným vlastníctvom autora a nie je dovolené ich šíriť, používať a pozmeňovať bez jeho povolenia !